PRZEPISY DLA WEGETARIAN I WEGAN___SLOWFOOD___SLOWLIFE___WARSZTATY KUCHNI WEGAŃSKIEJ___YOGA___INSPIRACJE

wtorek, 13 marca 2012

Owocowe śniadanie.

Sprawdza się zwłaszcza w takie pochmurne dni, jak dzisiejszy. Nie wiadomo, czy to już dzień, czy jeszcze noc. Herbata zaparzona, czas zacząć dzień i przygotować pierwszy posiłek.
A będzie to kasza jaglana z owocami.






Potrzebujemy:

- dorodne, dojrzałe mango
- banan
- kiwi
- kasza jaglana
- miód
- orzechy laskowe

Kaszę gotujemy  na lekko osolonej wodzie. Nie dodaję tłuszczu ( jak mówi przepis na opakowaniu) i gotuję ją nieco krócej niż jest sugerowane, czyli ok. 10 min. 
Następnie przygotowujemy owoce i kroimy na nieduże kawałki. Mieszamy z kaszą (może być ciepła lub zimna, ja lubię ciepłą:) ), dodajemy łyżeczkę miody i kilka orzechów. Gotowe:)

Ciekawa wersja dla wybrednych młodocianych smakoszy to kasza czekoladowa
Dzieciaki z reguły uwielbiają wszystko co czekoladowe, więc do kaszy wystarczy dodać banana,  łyżkę kakao i dokładnie wymieszać.

I jeszcze trochę o samej kaszy jaglanej.


Kasza jaglana – królowa wszystkich kasz

autor: Dominika Adamczyk 
Kasza – jeden z najstarszych i najbardziej podstawowych składników pożywienia na naszym obszarze geograficznym – staje się współcześnie potrawą niemal egzotyczną. O ile kaszę mannę kojarzą pewnie wszyscy z dzieciństwa, a kaszę gryczaną z barów mlecznych, może też niektórzy wiedzą, że w krupniku najczęściej pływa kasza perłowa, ale podejrzewam, że wiele osób nie wie jak wygląda ani jak smakuje kasza jaglana – królowa wszystkich kasz.
Jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza, co jest bardzo korzystne, szczególnie jeśli dieta obfituje w pokarmy kwasotwórcze. Obfituje ona w witaminy z grupy B, lecytynę oraz substancje mineralne: wapń, fosfor, potas, żelazo. Jest najlepszym źródłem żelaza ze wszystkich kasz. Najkorzystniejszy jest chyba tutaj skład aminokwasowy. Kasza jaglana zawiera bowiem znaczne ilość tryptofanu. Jako, że niedoborowy poziom tego aminokwasu występuje u wszystkich roślin strączkowych, potrawy z kaszy jaglanej dostarczają doskonałego, pełnowartościowego białka. Polecana jest w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek oraz w wyziębieniu organizmu. Należy do najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych.
 
 
 Kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.
 
Kasza jaglana jest genialna jako samodzielne danie z jabłkami, z różnymi bakaliami, albo z suszonymi śliwkami (w sezonie śliwkowym także oczywiście pieczona ze świeżymi śliwkami). W wersji niesłodkiej może być podawana z duszona marchewka lub innymi warzywami.
 
Z kaszy jaglanej można przyrządzić doskonałe zapiekanki, np. na słodko – z gruszkami, śliwkami, a także pikantne z porem, papryką. Krem sporządzony z kaszy jaglanej, moreli, rodzynek zastępuje tradycyjne słodycze.
 
Dietetyka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oparta na teorii Pięciu Przemian na pierwszym miejscu stawia energetyczne działanie produktów spożywczych. Produkty o termice neutralnej są podstawą zrównoważonej diety. Wzmacniają korzeń jin i korzeń jang, wzmacniają czi i przywracają równowagę w organizmie. Dlatego powinny być głównymi składnikami pożywienia. Właśnie do tej grupy należy kasza jaglana. Wzmacnia nerki, harmonizuje śledzionę i żołądek, usuwa tzw. wilgoć z organizmu, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych m.in. górnych dróg oddechowych.
 
Kleik z kaszy jaglanej jest najlepszym i jednym pożywieniem w wielu chorobach, nawet przy przeziębieniu. Kleiki podawane są cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentom po operacjach. Jest to danie lekko strawne, a przy tym dostarczające węglowodanów.

Tekst:  http://www.kuchnia-kuchnia.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz