PRZEPISY DLA WEGETARIAN I WEGAN___SLOWFOOD___SLOWLIFE___WARSZTATY KUCHNI WEGAŃSKIEJ___YOGA___INSPIRACJE

piątek, 15 lipca 2011

Ahimsa.

Zakończyliśmy bezmięsny eksperyment, więc dzisiaj kilka słów o wegetarianizmie, ale z nieco innej perspektywy. Wiemy już, że wbrew temu, co jeszcze niedawno twierdzono, dieta wegetariańska jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Mało tego - jest znacznie zdrowsza od naszej tradycyjnej kuchni.
Dzisiaj chciałam napisać o ahimsie, która jest pierwszym wśród uniwersalnych zakazów na ośmiostopniowej ścieżce jogi.
Jogę praktykuję od trzech lat. Od dwóch lat nie jem mięsa i w praktyce doświadczałam (i nadal doświadczam) zmian, jakie zachodziły w moim ciele, umyśle i duchu. Według Iyengara , który jest wybitnym nauczycielem jogi i jej żywą  legendą, wegetarianizm jest nieodzownym elementem praktyki. Ale ahimsa to nie tylko odrzucenie mięsnych pokarmów.

AHIMSA - niekrzywdzenie, nieużywanie przemocy.
Oto, jak pisze o nim sam Iyengar:

Słowo ahimsa składa się z przedrostka a znaczącego "nie" i rzeczownika himsa oznaczającego zabijanie lub gwałt. Jest to jednak pojęcie szersze niż sam zakaz zabijania, ponieważ obejmuje także miłość. Ta miłość powinna się odnosić do wszystkich stworzeń.

Nie wystarczy zatem nie jeść mięsa, bo przecież wegetarianinem może być "spragniony krwi tyran, gdyż gwałt jest pochodną stanu umysłu, a nie rodzaju pożywienia". Gwałt i przemoc rodzą się ze strachu, słabości , niewiedzy i niepokoju. Do ich powściągnięcia potrzebna jest przede wszystkim wolność od lęku .Droga do wolności prowadzi zaś przez zmianę stosunku do życia i przestawienia sposobu myślenia.
Każde stworzenie ma takie samo prawo do życia.  Jogin zwalcza przejawy zła, a nie osoby czyniące zło. Jest to zasadnicza różnica.
Jeżeli człowiek podejmuje działania z poziomu duszy, nie jest zdolny do przemocy. Bowiem istota jego życia nastawiona jest na pokój.

Niekrzywdzenie odnosi się do wielu aspektów naszego życia. Dotyczy naszego stosunku do zwierząt, ludzi i przyrody. Tak więc w szerokim wymiarze stosowanie ahimsy to także dbanie o nasze środowisko naturalne i wszystkie stworzenia żyjące na naszej planecie. 

W dzisiejszych czasach trudno mówić o poszanowaniu planety, na której żyjemy. Niszczymy nie tylko ją, ale siebie samych nawzajem. Żądze ludzi rozrosły się do ogromnych rozmiarów , a nieokiełznane zaspokajanie własnych potrzeb stało się nową religią milionów.
Na szczęście jest wielu, którzy dostrzegają problem i nie boją się o nim mówić, ale to ciągle tylko maleńki procent.
Ja tymczasem polecę Wam kilka filmów, które powstały, są ważne, ale raczej nie zobaczycie ich w TV. Mam na myśli HOME, WIEK GŁUPOTY czy baardzo poruszający film ZIEMIANIE.
 [linki do nich znajdziecie w ramce "do obejrzenia"]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz