PRZEPISY DLA WEGETARIAN I WEGAN___SLOWFOOD___SLOWLIFE___WARSZTATY KUCHNI WEGAŃSKIEJ___YOGA___INSPIRACJE

czwartek, 7 lipca 2011

Inspiracje.

Dzisiaj zaprezentuję Wam bardzo ciekawy film, ciepły, inspirujący - PRZEŁOM- KLIK.
Uwielbiam podglądać ludzi z pasją, którzy żyją w zgodzie z tym w co wierzą i nie pozwalają narzucić sobie tzw. "dobra ogólnego".


Zbliżamy się powoli do końca 'bezmięsnego eksperymentu', jeszcze tylko trzy dni. Mam nadzieję, że wyzwanie nie okazało się trudne.
Osobiście przechodzę teraz na dietę wegańską, eliminuję jaja, mleko, masło, sery. Jest to wynikiem naturalnego procesu i przemiany, jaka zachodziła we mnie w ostatnich miesiącach.

Dla każdego, kto chce zmienić swój sposób odżywiania się, z doświadczenia proponuję metodę "małych kroków". Słuchajmy naszych organizmów i dbajmy o to co jemy. Lista podstawowa:
*WARZYWA
*OWOCE
*ORZECHY
*KIEŁKI
Jak pokazują badania i praktyka licznych osób, warto aby połowa naszego pożywienia była surowa. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Wystarczy zasmażaną kapustę zastąpić surówką, pączka - owocem, do śniadania położyć na talerzu kilka orzechów i wzbogacić kanapkę czy sałatkę kiełkami.

Trafiłam ostatnio na ciekawy wykład poruszający kwestię dzieciaków - wegetarian. Wiem, że wielu rodziców waha się, a dodatkowa presja społeczeństwa nie ułatwia sprawy. Tak więc 'KLIK' :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz